Essex Cross Country 10K Series

Next Race: 14/08/2021 + 2 others

Thorndon Country Park Results


10/07/2021, 09:30
Position First Name Last Name Gender Club Category Gender Position Category Position Gun Time Time Action
1 Shay JOYCE Male Little Baddow Ridge Runners Male Senior 1 1 00:38:13 Claimed
2 Jim DODSWORTH Male Leigh on Sea Striders Male V40 2 1 00:38:17 Claimed
3 James PILCH Male Male V40 3 2 00:39:35 Claimed
4 Simon COTTLE Male eton manor ac Male V40 4 3 00:39:49 Claimed
5 William WU Male Billericay striders Male V40 5 4 00:40:08 Claimed
6 George FERNANDEZ Male eton manor ac Male Senior 6 2 00:40:32 Claimed
7 Dave ROGERS Male Bishop's Stortford Running Club Male V40 7 5 00:40:48 Claimed
8 Simon BATESON Male Male V50 8 1 00:40:49 Claimed
9 George LLOYD Male Run Fast Male Senior 9 3 00:41:33 Claimed
10 Jamie OGILBY Male Male Senior 10 4 00:41:40 Claimed
11 Artur CISTOV Male Male V40 11 6 00:41:42 Claim
12 Liam BEAVIS Male vegan runners UK Male Senior 12 5 00:41:51 Claimed
13 Adam HEMSWORTH Male Castle Point Joggers Male Senior 13 6 00:41:59 Claimed
14 Stephen WILKES Male Bishop's Stortford Running Club Male V40 14 7 00:42:04 Claimed
15 Jody WALKER Male Male V40 15 8 00:42:38 Claimed
16 Jamie SCHOFIELD Male Male V40 16 9 00:42:43 Claimed
17 Anthony MOORE Male Billericay striders Male V50 17 2 00:42:46 Claimed
18 Jenny HEYMANN Female eton manor ac Female V40 1 1 00:43:02 Claimed
19 Benjamin MITCHELL Male Brentwood Running Club Male Senior 18 7 00:43:07 Claimed
20 Sam KNIGHT Male Male Senior 19 8 00:43:18 Claimed
21 Grant CLEMENTS Male Male Senior 20 9 00:43:25 Claimed
22 Richard BONHAM Male Castle Point Joggers Male V50 21 3 00:43:27 Claimed
23 Stephen MOORE Male Male Senior 22 10 00:43:31 Claimed
24 Stuart CABLE Male Leigh on Sea Striders Male V40 23 10 00:43:40 Claimed
25 Ben USHER Male Harlow Running Club Male Senior 24 11 00:43:48 Claimed
26 Ramunas UIKYS Male Male V40 25 11 00:44:03 Claimed
27 Kieran NEARY Male Castle Point Joggers Male Senior 26 12 00:44:07 Claimed
28 Paul PAUL Male eton manor ac Male V40 27 12 00:44:27 Claimed
29 Richard MATTHEWS Male Male V40 28 13 00:44:59 Claimed
30 James NICHOLS Male East London Runners Male Senior 29 13 00:45:19 Claimed
31 Robert SOMMERVILLE Male eton manor ac Male V50 30 4 00:45:24 Claimed
32 David BUTLER Male Billericay striders Male V60 31 1 00:45:31 Claimed
33 Ian VALENTINE Male Male V40 32 14 00:45:34 Claimed
34 Daniel JAYCOCK Male Brentwood Running Club Male V40 33 15 00:45:38 Claimed
35 Lee CHESTER Male Male V50 34 5 00:45:39 Claimed
36 James JOHNSON Male Male V50 35 6 00:45:44 Claimed
37 Stephen BULLEN Male Male V40 36 16 00:46:19 Claimed
38 Stuart CROWTHER Male Weald park warriors Male V60 37 2 00:46:24 Claimed
39 Glen KING Male Male V40 38 17 00:46:30 Claim
40 Paul JEGGO Male SPRINGFIELD STRIDERS RUNNING CLUB Male V60 39 3 00:46:43 Claimed
41 Danielle HARRINGTON Female Female V40 2 2 00:46:48 Claimed
42 Lee HELEY Male Leigh on Sea Striders Male V40 40 18 00:46:58 Claimed
43 Philip MCNAUGHTON Male Male V40 41 19 00:47:32 Claimed
44 James MACKLIN Male Male V40 42 20 00:47:36 Claimed
45 Steven GLOVER Male Male V50 43 7 00:47:37 Claimed
46 James DONCASTER Male Male V40 44 21 00:47:40 Claimed
47 Paul MORRIS Male Male V60 45 4 00:47:45 Claimed
48 Perry CORDERY Male Phoenix Striders Male Senior 46 14 00:47:56 Claimed
49 Matt PEPPER Male Male V40 47 22 00:48:05 Claimed
50 Leo ALEXANDER Male Male Senior 48 15 00:48:05 Claimed
51 Daniel BADE Male Male Senior 49 16 00:48:12 Claimed
52 Richard STOCKWELL Male Kingswood Running Club Male V40 50 23 00:48:16 Claim
53 Danny FLINT Male Leigh on Sea Striders Male V50 51 8 00:48:17 Claimed
54 Chloe HAMMOND Female Female V40 3 3 00:48:40 Claimed
55 Scott COOPER Male Male Senior 52 17 00:48:41 Claimed
56 Shelley ABBOTT-JONES Female South Woodham Runners Female Senior 4 1 00:48:47 Claimed
57 Shaun WATKINS Male Male Senior 53 18 00:49:00 Claimed
58 Tom ROBINSON Male Benfleet Running Club Male V50 54 9 00:49:12 Claimed
59 James LEESON Male Male V50 55 10 00:49:21 Claimed
60 Ian WOOLLEY Male Male V60 56 5 00:49:24 Claimed
61 Robert LEWIS Male Male V50 57 11 00:49:35 Claimed
62 Joseph SMITH Male Male V40 58 24 00:49:45 Claimed
63 Frederick GRAHAM Male Central Park Athletics Male V50 59 12 00:49:47 Claimed
64 Tom FARROW Male Male Senior 60 19 00:49:52 Claimed
65 David PRATT Male Nuclear Wild Forest Team Male V50 61 13 00:49:59 Claimed
66 Barbara ALDRIDGE Female Billericay striders Female V40 5 4 00:50:11 Claimed
67 Anna FIEDLEROVA Female Victoria Park & Tower Hamlets AC Female Senior 6 2 00:50:15 Claimed
68 Steve DANBY Male Male V50 62 14 00:50:18 Claimed
69 Joe WEBB Male Male Senior 63 20 00:50:18 Claimed
70 Fraser EDDIE Male Male Senior 64 21 00:50:28 Claimed
71 Mark WALLIS Male Male V40 65 25 00:50:54 Claimed
72 Michael RUSSELL Male Male Senior 66 22 00:51:03 Claimed
73 John WESTERN Male Leigh on Sea Striders Male V50 67 15 00:51:08 Claimed
74 Terry ALABASTER Male Witham RC Male V50 68 16 00:51:21 Claimed
75 Darren HALLISSEY Male Male Senior 69 23 00:51:28 Claimed
76 Fiona WALKER Female Female V50 7 1 00:51:32 Claimed
77 Thomas HAWORTH Male SPRINGFIELD STRIDERS RUNNING CLUB Male Senior 70 24 00:51:36 Claimed
78 Daniel HARRINGTON Male Male Senior 71 25 00:51:37 Claimed
79 Phil WARNER Male Phoenix Striders Male V50 72 17 00:51:41 Claimed
80 Chris DIGGINS Male Benfleet Running Club Male Senior 73 26 00:51:50 Claimed
81 Martin MOULTON Male Vocalink Mastercard Running Club Male V50 74 18 00:51:52 Claimed
82 Barry CURTIS Male Male V40 75 26 00:51:55 Claimed
83 Annabel MATTHEWS-SMITH Female Southend-On-Sea Athletics Club Female Senior 8 3 00:51:58 Claimed
84 Lisa CORNELL Female South Woodham Runners Female V40 9 5 00:52:07 Claimed
85 Peter HOULIHAN Male Male V40 76 27 00:52:08 Claimed
86 Chris HUMPHREY Male Kingswood Running Club Male V40 77 28 00:52:22 Claimed
87 Tina GOLUBEVA Female Pitsea Running Club Female Senior 10 4 00:52:26 Claimed
88 Bryce COMER Male Male Senior 78 27 00:52:39 Claimed
89 Stuart BAILEY Male Harold Wood Running Club Male V40 79 29 00:52:43 Claim
90 Stephen PAGE Male Male V40 80 30 00:52:53 Claimed
91 Steve SMITH Male Male V50 81 19 00:53:05 Claimed
92 Nicholas HARVEY Male Male V40 82 31 00:53:14 Claimed
93 Tom RICE Male Havering Tri Male Senior 83 28 00:53:24 Claimed
94 Neil HIGGINS Male Male V50 84 20 00:53:25 Claimed
95 Nicholas LEECH Male Male V40 85 32 00:53:26 Claimed
96 Callum MACLENNAN Male East End Road Runners Male V40 86 33 00:53:39 Claimed
97 Paul BACKHOUSE Male South Woodham Runners Male V50 87 21 00:53:40 Claimed
98 Scott PETERS Male Male V50 88 22 00:53:50 Claimed
99 Daniel JAGGARD Male Male V40 89 34 00:53:56 Claimed
100 Howel CUNNINGHAM Male Male V50 90 23 00:54:18 Claimed
101 Vic CONRAN Male Male V50 91 24 00:54:20 Claimed
102 Benjamin COLEMAN Male Male Senior 92 29 00:54:20 Claimed
103 Trevor MASON Male Male V60 93 6 00:54:23 Claimed
104 Andrew THAKE Male Male V50 94 25 00:54:26 Claimed
105 Adam KEARNEY Male St Albans Striders Male V40 95 35 00:54:32 Claimed
106 Diana BOND Female Female V60 11 1 00:54:52 Claimed
107 Rich CUNNINGHAM Male Male V40 96 36 00:55:13 Claimed
108 Stacy HEMBER Female Tiptree Road runners Female V50 12 2 00:55:16 Claimed
109 Paul MELLOR Male Brentwood Running Club Male Senior 97 30 00:55:24 Claimed
110 Wendy ALDRIDGE Female Dengie 100 Runners Female V50 13 3 00:55:26 Claimed
111 Richard HARMER Male Brentwood Running Club Male V50 98 26 00:55:37 Claimed
112 Storme ALEXANDER Female Female V40 14 6 00:55:40 Claimed
113 James HANDLON Male Male V50 99 27 00:55:41 Claimed
114 Ernest MULRYNE Male Kingswood Running Club Male V50 100 28 00:55:48 Claimed
115 Leo BRACK Male Male Senior 101 31 00:55:52 Claimed
116 Matt JAMES Male Male Senior 102 32 00:55:58 Claimed
117 Gail ALEXANDER Female Leigh on Sea Striders Female V50 15 4 00:56:06 Claimed
118 David SKIPP Male Weald park warriors Male V50 103 29 00:56:13 Claimed
119 Nathan SMART Male Male Senior 104 33 00:56:20 Claimed
120 Gerald MCGILWAY Male Male V40 105 37 00:56:22 Claimed
121 Julie STRUTT Female Female V50 16 5 00:56:30 Claimed
122 Robert FRENCH Male Male V50 106 30 00:56:36 Claimed
123 Matthew PAVITT Male Male V40 107 38 00:56:37 Claimed
124 Philip DE BOLTZ Male Male V60 108 7 00:56:37 Claimed
125 Billy STUBBS Male Male Senior 109 34 00:56:47 Claimed
126 Andy GEORGE Male Male Senior 110 35 00:56:50 Claim
127 Steve NUTT Male Male V50 111 31 00:57:00 Claimed
128 Bernard BAZLEY Male Male V60 112 8 00:57:01 Claimed
129 Thomas WALKER Male Male V40 113 39 00:57:10 Claimed
130 Mike ROAST Male Male V50 114 32 00:57:11 Claimed
131 Maud HODSON Female eton manor ac Female V40 17 7 00:57:14 Claimed
132 Carl GREENER Male Male Senior 115 36 00:57:19 Claimed
133 Abigail Female Female Senior 18 5 00:57:22 Claim
134 Adrian CAREY Male Male Senior 116 37 00:57:25 Claimed
135 Fleur DICK Female Female V40 19 8 00:57:40 Claimed
136 Ruth ROBERTS Female Phoenix Striders Female V50 20 6 00:57:44 Claimed
137 Zoe STORRAR Female Leigh on Sea Striders Female V40 21 9 00:57:45 Claimed
138 Leanne BOTWRIGHT Female Bure Valley Harriers Female Senior 22 6 00:57:55 Claimed
139 Stuart BOTWRIGHT Male Male V40 117 40 00:57:55 Claimed
140 Thomas CROOK Male Male V50 118 33 00:58:23 Claimed
141 K JAGGARD Female South Woodham Runners Female V40 23 10 00:58:30 Claimed
142 Mike WARD Male Weald park warriors Male V50 119 34 00:58:43 Claimed
143 Andrew LAY Male Male V50 120 35 00:58:59 Claimed
144 Amy GREENAWAY Female Female Senior 24 7 00:59:05 Claimed
145 Alan TURNER Male Male Senior 121 38 00:59:07 Claimed
146 Katherine BRYANT Female Female V40 25 11 00:59:12 Claimed
147 Sue THOMAS Female Female V50 26 7 00:59:14 Claimed
148 Jen SHELLEY Female Billericay striders Female V40 27 12 00:59:25 Claimed
149 Mala SINGH Female eton manor ac Female V40 28 13 01:00:14 Claimed
150 Dave THOMAS Male Male V60 122 9 01:00:40 Claimed
151 Eulene GOODEN Female Female V50 29 8 01:00:41 Claimed
152 Steve DOBLE Male Trojan Runners Male V60 123 10 01:00:43 Claimed
153 Steven LOVETT Male Phoenix Striders Male V40 124 41 01:00:46 Claimed
154 Joyce GOLDER Female Female V50 30 9 01:00:48 Claimed
155 Martin PAGE Male Barking Road Runners Male V60 125 11 01:00:48 Claimed
156 Barry GROOM Male Male V40 126 42 01:00:50 Claimed
157 Charlie LARDNER Male Male Senior 127 39 01:00:54 Claimed
158 Julia BAWDEN Female Tiptree Road runners Female V60 31 2 01:00:56 Claimed
159 Roger MITCHELL Male Male V50 128 36 01:01:03 Claimed
160 Liz MARTIN Female Female V50 32 10 01:01:05 Claimed
161 Celine COUSTON Female Female V40 33 14 01:01:08 Claimed
162 Mark DARBY Male Male V50 129 37 01:01:09 Claimed
163 John FORD Male Male V50 130 38 01:01:24 Claimed
164 Steve PETTITT Male Leigh on Sea Striders Male V50 131 39 01:01:34 Claimed
165 Andy BODY Male Male V60 132 12 01:01:34 Claimed
166 Richard SELBY Male Male V50 133 40 01:01:36 Claimed
167 Clare ROWE Female Little Baddow Ridge Runners Female V50 34 11 01:01:41 Claimed
168 Jennifer ARMOND Female Female Senior 35 8 01:01:43 Claimed
169 Tanya THERON Female Weald park warriors Female V50 36 12 01:01:46 Claimed
170 Alison Frances DUNN Female Leigh on Sea Striders Female V50 37 13 01:01:47 Claimed
171 Ross SILVERTON Male Witham RC Male V70 134 1 01:02:06 Claimed
172 Sally PIGGOTT Female Phoenix Striders Female V50 38 14 01:02:15 Claimed
173 Jay MCDONNELL Male Male V40 135 43 01:02:17 Claimed
174 Kelly WORBOYS Female Female Senior 39 9 01:02:33 Claimed
175 Lara HARRADINE Female Havering '90 Joggers Female V50 40 15 01:02:37 Claimed
176 Jerry FLECHAIS Male Lonely Goat Running Club Male V40 136 44 01:02:54 Claimed
177 Andrew PALMER Male Male V50 137 41 01:02:58 Claimed
178 Debbie HARPER Female Castle Point Joggers Female V50 41 16 01:03:03 Claimed
179 Kathryn CURTIS Female Female V40 42 15 01:03:33 Claimed
180 Faye THOMPSON Female Female V40 43 16 01:03:37 Claimed
181 Mic DAVISON Male Barking Road Runners Male V60 138 13 01:03:43 Claimed
182 George JOSEPH Male Male V60 139 14 01:03:50 Claimed
183 Liz MAY Female Kingswood Running Club Female V40 44 17 01:03:54 Claim
184 Dalia DROMANTAITE Female Female Senior 45 10 01:03:54 Claimed
185 Tracy O'NEILL Female Havering AC Female V50 46 17 01:03:55 Claimed
186 Dave MORRIS Male Male V50 140 42 01:04:11 Claimed
187 Lucinda BOOTH Female Female V40 47 18 01:04:13 Claimed
188 Lauren WILKINS Female Female Senior 48 11 01:04:26 Claimed
189 Sandra HEINZE Female Orion Harriers Female V40 49 19 01:04:29 Claimed
190 Hayley DALTON Female eton manor ac Female V50 50 18 01:04:50 Claimed
191 Dean ADAMS Male Weald park warriors Male V50 141 43 01:04:52 Claimed
192 Barry WHITEHOUSE Male Male V50 142 44 01:05:06 Claimed
193 John HOLLAND Male Male V70 143 2 01:05:09 Claimed
194 Gary HARFORD Male Barking Road Runners Male V60 144 15 01:05:29 Claimed
195 Sue UNSWORTH Female eton manor ac Female V50 51 19 01:05:45 Claimed
196 Natalie WIDDOWS Female Weald park warriors Female V50 52 20 01:05:52 Claimed
197 David SPRIGGS Male Pitsea Running Club Male V60 145 16 01:05:59 Claimed
198 Amelia HOWE Female Leigh on Sea Striders Female Senior 53 12 01:06:08 Claimed
199 Laela TABRIZI Female Female Senior 54 13 01:06:22 Claimed
200 Joanne NEWMAN Female Female V50 55 21 01:06:36 Claimed
201 Sarah ORLEY Female Female V50 56 22 01:06:39 Claimed
202 Hayley BLAKE Female Little Baddow Ridge Runners Female V40 57 20 01:06:41 Claimed
203 Geri DANBY Female Female V40 58 21 01:06:55 Claimed
204 Tracey RUSZ Female Female V50 59 23 01:06:58 Claimed
205 Simon BULLEN Male Male V40 146 45 01:06:59 Claimed
206 Catherine MARRIOTT Female Dengie 100 Runners Female V40 60 22 01:07:43 Claimed
207 Sally TREW Female Female V50 61 24 01:07:49 Claimed
208 Richard LYMAN Male Male Senior 147 40 01:07:56 Claimed
209 Grahame HIPGRAVE Male Male Senior 148 41 01:07:58 Claimed
210 Marion BREEZE Female Pitsea Running Club Female V60 62 3 01:08:10 Claimed
211 Fran AYLIEFF Female Female V40 63 23 01:08:20 Claimed
212 Ruth REYNOLDS Female Female V50 64 25 01:08:26 Claimed
213 Jessica ELLIS Female Leigh on Sea Striders Female V40 65 24 01:08:28 Claimed
214 Si ADAMS Male Weald park warriors Male V50 149 45 01:08:28 Claimed
215 Nicola MASLEN Female Female V50 66 26 01:08:53 Claimed
216 Jo PEARCE Female Phoenix Striders Female V50 67 27 01:08:53 Claimed
217 Julie MCHALE Female Female V50 68 28 01:08:58 Claimed
218 Helen HALL Female South Woodham Runners Female V40 69 25 01:09:08 Claimed
219 Martin MASON Male Barking Road Runners Male V70 150 3 01:09:09 Claimed
220 Stephanie MIGLIORINI Female Leigh on Sea Striders Female Senior 70 14 01:09:10 Claimed
221 Ian BRIDGEWATER Male Nuclear races striders Male V50 151 46 01:09:11 Claim
222 Sayra JABBAR Male Male V60 152 17 01:09:17 Claimed
223 Joy LEADER Female Phoenix Striders Female V50 71 29 01:09:34 Claimed
224 Christopher ANASTASI Male Barking Road Runners Male V50 153 47 01:09:35 Claimed
225 Rob DUNN Male Castle Point Joggers Male V50 154 48 01:09:53 Claimed
226 Amanda LEESON Female Female V40 72 26 01:10:19 Claimed
227 Brian VARNEY Male Male V50 155 49 01:10:28 Claimed
228 Christina WATSON Female eton manor ac Female V60 73 4 01:10:33 Claimed
229 Dennis SPENCER-PERKINS Male Barking Road Runners Male V60 156 18 01:10:47 Claimed
230 Cathryn MCGUINNESS Female Female V50 74 30 01:11:11 Claimed
231 Samantha DARBY Female Female V50 75 31 01:11:28 Claimed
232 Phillippa HOOK Female Leigh on Sea Striders Female Senior 76 15 01:11:30 Claimed
233 Daniel PINCHAM-PHIPPS Male Male V60 157 19 01:11:32 Claimed
234 Brad CHALK Male Male Senior 158 42 01:11:43 Claimed
235 Helen OLLEY Female Rochford Running Club Female V50 77 32 01:11:45 Claimed
236 Florentine GUINOT Female Female Senior 78 16 01:12:07 Claimed
237 Daniel WILSON Male Male V40 159 46 01:12:08 Claimed
238 Rob KEOGH Male Male Senior 160 43 01:12:10 Claimed
239 Gemma WALTON Female Female Senior 79 17 01:12:10 Claimed
240 Theresa ROSSI Female Female V50 80 33 01:12:18 Claimed
241 David CLARK Male Male V50 161 50 01:12:18 Claimed
242 Richard NEWMAN Male Male V50 162 51 01:12:21 Claimed
243 Alison FRYATT Female Barking Road Runners Female V50 81 34 01:12:26 Claimed
244 Jane STICHBURY Female Female V50 82 35 01:12:32 Claimed
245 Willie VENTER Male Male V60 163 20 01:13:20 Claimed
246 Caroline SMITH Female Rochford Running Club Female V40 83 27 01:13:42 Claimed
247 Andreea PETCU Female Female V40 84 28 01:16:13 Claimed
248 Teresa WALFORD Female Female V60 85 5 01:16:32 Claimed
249 Nina WU Female Billericay striders Female Senior 86 18 01:17:40 Claimed
250 Joanne TOPLIFFE Female South Woodham Runners Female V50 87 36 01:18:08 Claimed
251 Daniel GRASSHAM Male Male Senior 164 44 01:19:19 Claimed
252 Penelope HILTON Female Random Runner Female V50 88 37 01:19:19 Claimed
253 Andrew HILTON Male Random Runner Male V40 165 47 01:19:19 Claimed
254 Hannah GRASSHAM Female Female V40 89 29 01:19:23 Claimed
255 Natalie BARLOW Female Phoenix Striders Female Senior 90 19 01:19:36 Claimed
256 Juliet LOPEZ-REAL Female East London Runners Female V40 91 30 01:20:20 Claimed
257 Sarah-Jane MESSENGER Female Female Senior 92 20 01:21:44 Claimed
258 Katie KENNINGTON Female Female V40 93 31 01:22:10 Claimed
259 Alison PROCTOR Female Female V50 94 38 01:22:43 Claimed
260 Jennie Female Weald park warriors Female V60 95 6 01:24:17 Claim
261 Amanda MORRIS Female Female V50 96 39 01:24:45 Claimed
262 Stephanie RASHBROOK Female eton manor ac Female Senior 97 21 01:25:40 Claimed
263 Ben BUTLIN Male Male V50 166 52 01:26:20 Claimed
264 Robert COURTIER Male Barking Road Runners Male V60 167 21 01:26:22 Claimed
265 Jane SIMIA Female Female V50 98 40 01:27:06 Claimed
266 Michael PHILLIPS Male Male V70 168 4 01:27:30 Claimed
267 Joanne GROOM Male Male V40 169 48 01:38:35 Claimed
268 Ella MITCHELL Female University of East London Female V40 99 32 01:44:27 Claimed